27 Kasım 2014 Perşembe

Evde Kimyasal Peeling Yapmak

Evde Kimyasal Peeling


Kimyasal peeling yaptırmak için güzellik merkezlerine veya kliniklere servet ödemenize gerek yok, kimyasal peelingi evde sizde yapabilirsiniz. Kimyasal peelingi evde yapacaksanız tek dikkat etmeniz gereken şey asit oranını iyi tespit etmektir. Bu yazıda sizlere evde kimyasal peeling uygulamak için yapılması gerekenler ve asit oranı nasıl tespit edilir hakkında bilgiler vereceğim.Kimyasal Peeling AsitleriEvde Kimyasal Peeling Yapmak

Kimyasal peeling için AHA (alfa hidroksi asit) gurubundan genellikle glikolik asit, laktik asit, malik asit, mandelik asit ve tartarik asit gibi meyva ve süt asitleri kullanılır. Ancak en yaygın kimyasal peeling asidi, glikolik asit ve laktik asittir. BHA(beta hidroksi asit) gurubundan salisilik asit te kimyasal peeling için kullanılır ancak, daha çok sivilce tedavisi ve topuk çatlağında tercih edilir, keratolitik etkisi biraz farklı olan bir asittir. Bunlar haricinde TCA yani tricholoroacetic acid en çok tercih edilen asitlerin içinde yer almaktadır.


Kimyasal Peeling Asit Oranları Seçimi


Kimyasal peeling asitleriyle hazırlanan çözeltileri cildinizde kullanmak istediğiniz konuya ilişkin seçmek gerekir. Unutmayın ki bu kimyasal peeling asitlerinden glikolik asit, laktik asit, salisilik asit sadece kimyasal peling amaçlı kullanılmaz, bu asitler dermokozmetik diye adlandırılan pahalı ürünlerin içeriğini oluştururlar ve bu krem, losyon ve tonikler genellikle bu asitlerden yapılır. Örneğin cilt lekeleri için glikolik asit ve laktik asitten tonikler vadır. Bir çok cilt lekesi ürününde %2 ila %10 arasında değişen oranlarda glikolik asit veya laktik asit kullanılır. 

Cilt Lekesi

Cilt lekeleri için glikolik asit %25 ile %40 kullanabilirsiniz. Laktik asitte ise %40, %50, %60 oranlarında laktik asitle peeling yapabilirsiniz. TCA için %15, %20, %25, %30 oranlarında tca kullanabilirsiniz. Bu asitlerde en düşük oranlı asidi alıp kullandıkça cildinizin tepkisine göre oran yükseltmeniz en güvenilir yöntemdir. Çünkü asitlerin ciltteki etkisi çok kişiseldir ve kişiden kişiye göre değişir.

Eğer mikro peeling yapmak isterseniz günlük kullanım için bir tonik hazırlayabilirsiniz. Bunun için 150 ml gül suyuna %30 glikolik asit çözeltisi 20 ml , %30 laktik asit çözeltisi 20 ml ilave ederseniz. 210 ml tonik elde edersiniz bu tonikle akşamları cildinizi silebilirsiniz.

Sivilce İzleri

Sivilce izleri için glikolik asit %25 ile %40 kullanabilirsiniz. Laktik asitte ise %40, %50, %60 oranlarında laktik asitle peeling yapabilirsiniz. TCA için %15, %20, %25, %30 oranlarında tca kullanabilirsiniz. Haftada bir kere salisilik asitle hazırlayacağınız bir çözelti sivilce lekesi ve izleri için kullanılabilir. Buun için 100 ml kolonyada 10 gr salisilik asit çözerseniz haftada bir örneğin kimyasal peeling asidini kullandıktan ve soyulma olduktan 1 hafta sonra salisilik asitli çözeltiyi kullanabilirsiniz.

Eğer mikro bir yöntem isterseniz. 150 ml lavanta suyuna %30 glikolik asit çözeltisi 20 ml , %30 laktik asit çözeltisi 20 ml ilave ederseniz. 210 ml çözelti elde edersiniz. Bir başka kapta hazırlayacağınız 50 ml kolonyaya 5 gr salisilik asit karışımını bu karışıma ilave ederseniz 260 ml civarı bir sivilce izi toniğiniz olur bu tonikle 2 günde bir cildinizi akşamları silip 5 dakika sonra yıkayabilirsiniz.

Ciltteki Skarlar ve Çukurluklar

Cildinizdeki skar ve çukurluklar için tca kullanmalısınız bunun için %25, %30, %40 oranlarındaki tca lar idealdir. 

Yara İzi, Ameliyat İzi, Faça ve Jilet İzleri 

Eğer bu izler yüzünüzdeyse tca kullanmalısınız bunun için %25, %30, %40 oranlarındaki tca lar tercih edilir. İzler vücudunuzda kolunuzda bacağınızdaysa bunun için %40, %50 tca lar tercih etmelisiniz.

Cilt Çatlakları

Cilt çatlakları için %25, %30, %40, tca lar kullanabilirsiniz. Çatlak olan bölgeler lekelenme yapabilir korkmayın, seanslar ilerledikçe o bölgelerde oluşan izler geçecek çatlaklar ortanan kalkacaktır.

HPV 

Eğer genital siğil hpv gibi durumlar için tca kullanacaksanız %70 tca kullanmalısınız

Saçkıran

Saçkıran için tca kullanacaksanız %40 size yeterli gelir.

Nasır

Ayak nasırlarında tca kullanımı için %40, %50, %60 oranlarında tca kullanabilirsiniz.

Mantar

Çeşitli mantarlar için tca kullanacaksanız %50, %60 oranında tca tercih edebilirsiniz

Dövme Silme

Dövme silme için %50, %60, %70 oranında tca tercih edebilirsiniz. Ancak tca ile dövme silecekseniz %50 tca kullanmanız çok daha iyidir.

Kimyasal Peeling Nasıl Uygulanır


Evde Kimyasal Peeling Yapmak
Kimyasal peeling asidini pamuk yardımıyla uygulamanız gerekiyor, alan çok darsa kulak temizleme çubuğu da kullanabilirsiniz, kulaç çubuğunun ucundan bile dar izlerde bir kürdanın ucuna pamuk sararak ince noktalara uygulayabilirsiiniz. Makyaj temizleme pamuklarını kullanmayın o pamuklar asidi emiyorlar. Asiti cildinize sadece uygulama yapmak istediğiniz bölgeye sürerseniz soyulmanız daha düzenli olur ve etkisi en yüksek düzeyde gerçekleşir. Asiti cildinizde 1 dakika bekletmeniz gerekiyor, en fazla 2 dakika durmalı ciltte. Kimyasal peelingi sonlandırmak için cildinizi bol suyla yıkayınız. İçme suyunu buz dolabında bekletirseniz biraz soğuk su sürmeniz sizi daha rahatlatacaktır.

Asit uyguşamalarında düşük oranlı asitlerden başlamanız her zaman sizin faydanızadır. Ayrıca çok bekletmemeye özen gösterin. asit oranını deneme yanılma yöntemiyle öğreneceksiniz. çünkü her cildin tepkisi farklı olur. Asit uygularken sabırlı olun, bakımı zamana yayın hemen sonuç almak için yüksek asit oranları kullanmaya kalkmayın. Kullandığınız şeyin bir asit olduğunu unutmayın. Tca bir çok cilt sorununu çözmede kullanılır ve çok kesin sonuçlar verir ancak kontrollü kullanmak her zaman daha iyidir. Yani oran olarak düşük oranlarla başlayın. 

Asiti cildinizde kontrol ederek uygulayın. Cildinizde asit uygulayacağınız bölgenin ufak bir kısmına sürüp 1 dakika bekletip yıkayın. sonra gerekli bakımları yapın. böylece o ufak alandaki soyulmanın sonucuna göre daha geniş bölgelerde uygulayabilirsiniz.

Örneğğin cilt lekesinde %15, izlerde %30, dövmede %40 gibi oranları ilk uygulamada 1 dakika bekleterek uygulayın yeterli gelmezse soyulma az olursa, bir sonraki uygulamada 2 dakika bekleyebilirsiniz. Eğer gene yeterli gelmezse asit oranını yükseltebilirsiniz. ama asit oranını da kısmi yükseltin yani %30 sonuç vermedi diye %50 asit kullanmaya kalkmayın.

Kimyasal Peeling Yaptıktan Sonra Yapılması Gerekenler


Kimyasal peeling işlemini yaptıktan sonra genellikle 1 dakika gibi asitleri cildinizde tutmanız yeterlidir. Bu süre sonunda cildinizi suyla yıkamanız gerekir. Ayrıca kimyasal peeling ayda 1 sefer uygulanır. Eğer cildiniz çabuk iyileşiyorsa bu süre 21 güne düşürülebilir.

Cildinize asit uyguladıktan sonra cildinizi suyla yıkayın. Sonlandırma solüsyonu falan diye tanıtılan şeyler karbonatlı sudur. baziktir. Bu suları uygulamak cildinizde ani asit baz değişimi yaptığı için iyi olmaz bu yüzden bol suyla defalarca yıkayınız.

Çinko oksit içeren pişik kremleri veya, çinko oksit ilave edeceğiniz nemlendiriciler kullanabilirsiniz çinko oksit cilttteki kızarıklığın hızlı iyileşmesini sağlar. B3 vitamini, b5 vitamini e vitamini de kullanabilirsiniz. Özellikle çinko oksitli kremin içerisine b5 vitamini (d-panthenol) ve e vitamini (tokaferol) saf formlarından 10 ml ilave etmeniz durumunda kimyasal peeling işlemi uygulanan deri çok çabuk iyileşir. 

NOT 1: Bazı kullanan arkadaşlar 1 tüp madecassol kremin içerisine yarım şişe e vitamini ve yarım poşet çinko oksit ilave ederek çok iyi bir krem oluşturduklarını söylüyorlar. Bunu bir çok insan mail attığında yazdığı için doğrudur diyebiliriz.

NOT 2: En çok gelen sorulardan birisi asiti nereden alayım ve asit cildime etki etmiyor soruları oluyor. Evvela asiti doakimya.com sitesinden alın. Bakın bir çok kişiye tca peeling seti diye gönderilen şeylerin hiç etkisi olmuyormuş. Bir arkadaş sorusunda etki etmiyor, 3 farklı siteden aldım etki görmedim dedi, sonra baktığında aslında o farklı sitelerden gelen asitlerin hep ankaradan gönderildiğini gördü. Bazı uyanıklar bir sürü asit sitesi kurup insanları dolandırıyor. Asiti doa kimyadan veya eczanelerden alın, sonra  bu asit neden etki etmiyor, hiç bir işe yaramıyor diye soru sormayın.

Konuya daha açıklık getirmek için tca nereden alınır yazısı yazdım ona da bakabilirsiniz.

Kimyasal Peeling Güneşten korunma


Kimyasal peeling yaptıktan sonra leke kalmaması için güneşten korunmalısınız. Ama bu eve kapanın dışarı çıkmayın manasına gelmesin. Kimyasal peelingden sonra dışarı çıkabilirsiniz spf 20 güneş kremi ile cildinizi koruyun. Sadece direkt güneşe maruz kalmamanız yeter. Ayrıca ışık kaynaklarına direkt maruz kalmayın. Çok uzun süre bilgisayar ekranına bakmak, yakın mesafeden televizyon seyretmek de leke bırakır, korunmanız gereken en önemli şey ışığa direkt maruz kalmanız. Örneğin kar yağdığında dikkatli olun kardan yansıyan ışınlar da bir hayli tehlikelidir. Yani özetle yazın bile uygulayabilirsiniz. direkt güneşe maruz kalmadıkça bir tehlike yok.

Bir başka durum aşırı krem kullanmamanız gerektiğidir. Kimyasal peeling yaptıktan sonra kullanacağınız bakım kremlerini soyulma biter bitmez bu kremleri kullanmayın. Soyulma bittikten bir hafta süreyle güçlü kremlerle bakım yapmayın. belki çok az miktarda c vitamini serumları kullanabilirsiniz.

Ayrıca ısıdan korunmalısınız. Cildinizi aşırı sıcak veya soğuğa maruz bırakmayın. Sert kimyasallarla yıkamayın. Sabunu direkt sürmeyin, köpüğünü çok ama çok az sürebilirsiniz. tabi ki deri soyulurken kendiniz soymaya kalkmayın.

Bir başka hususus ise tuz ruhu, çamaşır suyu gibi maddelerle temizlik yapmayın, bunların buharına cildinizi maruz bırakmayın. Ayrıca tca nasıl kullanılır yazımı muhakkak okumalısınız.

Bunlar haricinde kafanıza takılan şeyler olursa yorum olarak sorabilirsiniz cevaplamaya çalışırım. Ayrıca bu kimyasal peeling asitlerini satın aldığınız yerlerden daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Asitleri doa kimya sitesinden şu linki tıklayarak satın alabilirsiniz. Asitler

140 yorum:

 1. Cildim hassas ve beyaz tenliyim.%15 kullanmak istiyorum acaba kalıcı yanma yapar mı çok korkuyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim yuzumde güneş lekesi var tca tenim esmer her cilde yapilirmi evde nasil yapilir

   Sil
 2. Kalıcı yanma yapar mı acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ilk uygulamayı 1 dakika yapın sonra yıkayın. yanma hissi çok kısa sürede geçer. ama sorduğunuz iz kalması ise yüksek oran ve yüksek süre bekleterek kullanmadığınız sürece yapmaz

   Sil
 3. Merhaba yardimci olursaniz çok sevinirim ben kolum da ki jilet izleri için tca 50 ile ilk seans imi yaptım 15 gün geçti soyulma falan bitti. Yalnız sorun şu ki sorulan yerler beyaz konumun kalan kısımları köyü renk 6anijol7mun üstü beyaz diğer yerler köyü çok belli ediyo bu geçer mi renk eşit değil ne yapabilirim çinko oksitli krem c vitamini ve kantaron yağı kullandım dermaroller kullanSam geçer mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. geçer bu tarz şeyler ama yüksek oran kullanıyorsunuz. mümkünse düşük oranlar %30 falan ile başlayın ayrıca az bekletin. yani ilk uygulamada 1 dakikayı geçmeyin

   Sil
 4. Merhaba ben de yuzumdeki izler icin tca % 25 aldim doa kimyadan
  Surdum 1 dakika sonra yikadim.
  surer surmez beyazladi yuzum, yikayinca da beyazliklar kaldi sabaha kahverengi oldu Ama her yere esit suremedim. Yuzumu yakmis miyim ya da bu gecebilecek bir sey mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merak etmeyin deri 3-4 gün sonra soyulacak korkulacak bir şey yok bu durum normal

   Sil
  2. Kremleri soyulma baslayana kadar mi yoksa soyulma bttkten snrami kullanmaya baslcz

   Sil
  3. Evde tek pasina yapabilirmiyiz ve her cide olurmu

   Sil
  4. Hamileyim sadece kolumda küçük bi iz var bu bölgeye tek uygulamam da sakinca varmi

   Sil
  5. Hamileyim kolumda küçük izler var sadece bu bölgeye uygulamamda bi sakinca olurmu

   Sil
  6. hamileler mümkünse kullanmasın. kremleri soyulma başlayana kadar kullanın.soyulma bittikten sonra 2 gün daha sürerseniz iyi olur.

   Sil
 5. Merhabalar ben % 25 tca aldım evde kendim internette okuduğum gibi yaptım ama herhangi bi soyulma olmadı sadece kızarıklık oldu yüzümdeki çukurlar için aldım yüzümün her yerine sürdüm ama hiç bir etkisi olmadı birdaha yapmamı tavsiye edermisiniz veya ne yapmam gerekir yüzüme sürdüm 3-5 dk kadar bekledim aşırı yüzümde yakma oldu yüzümü yıkadım ve sadece kızarıklık oldu ne yapmam gerekiyor ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. asiti nereden aldınız. kaç dakika beklettiniz. yeteri kadar asit sürdünüz mü. yani piyasada sit satan bir sürü site var ve çoğu sahtekar.

   Sil
 6. Tca peelingi batik lekelerine uyguladigimzda dar pantolon giymemizin bi zarari olur mu?

  YanıtlaSil
 7. Merhabalar bugün danışarak aldığım salisilik asit, B3 vitamini Cinko oksit ve bio sülfür verdi ve kolonya ile karıştırıp yüzümde 2 dk kadar tutmamı söyledi. Baştan korktum ama yazınızı okuyunca acaba sivilcelerime iyi gelecek mi diye düşünmeye başladım. Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Iyi olacak derken kötü olmasın. Bu arada 31 yaşındayım. Şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bu maddeler sivilceye iyi gelir. sivilce için satılan yüz yıkama ürünlerinde salisilik asit vardır,çinko oksitli sivilce kremleri vardır.

   Sil
 8. Benim kolumda derin olmayan iki üc cizgi jilet izi braz kabark dutuyo sadxe napabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. düşük oranlı tca asitle jilet izi bakımı yapabilirsiniz.

   Sil
 9. Ben jilet izleri için yüzde 30 tca kullanıyorum dün bir uygulama yaptım hafif yandı ama kızarmadı bugün birkez daha uyguladım kızarmaya başladı pakette gelen kremimi sürmem gerekiyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. pakette bir krem geliyorsa o ürün sahte demektir. genelde böyle sivilce setleri paketler satanlar dolandırıcılar. asiti doakimya.com dan alın. kullandığınız asit hiç bir işe yaramayacak.

   Sil
 10. merhaba,
  %50 glikolik asit ile yüzüme peeling yapacağım..Yukarıda bahsettiğiniz vitamin ile zenginleştirilmiş çinko oksitli kremi hangi aşamada süreceğim..Asiti yıkayınca hemen mi..
  semra
  soyulmayı beklerken krem kullanacak mıyım.
  soyulma sonrası bakımı daha ayrıntılı anlatabilir misiniz..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. %50 çok yüksek bir oran. cildinzie %50 ile peelig yapmayın.

   Sil
 11. % 30 tca kullandım çatlaklarım için.soyulma bitti ama kahverengi leke kaldı.catlagimda ise silikleşme oldu.2.yi yaptigimda lekeler gider mi.acil cevap

  YanıtlaSil
 12. Merhaba yüzde 20 tca kullandım sivilce izlerim için ama sadece 10 dk bi yanma oldu sonra ne kızarma oldu ne bi morarma ve suan 2 gün oldu kullanali

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. asiti nereden aldınız.internette satanların çoğu sahte asit satıyor. asit cildi morartacak diye bir şey yok, ayrıca soyulma 1 haftada olur.

   Sil
 13. merhaba benim yüzümde yuzeysel bir katta duzelecebilecek cok oomamakla birlikte kirmizi sivilce lekesi bulunmakta cildim hassastir glikolik %10 denedim ama cok fazla etkisi olmasi sizde tca 15 yoksa glikolik 25 mi denemeliyim simdiden teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 14. Merhaba benim bacaklarında balıklardan oluşan izler var sizce nasıl bir karışım ise yarar

  YanıtlaSil
 15. Merhaba benim bacakalrimda batıklar dan oluşan izler mevcut bana uygun bir karışım önerir mısınız

  YanıtlaSil
 16. Merhaba ben de kolumdaki jilet izleri için bunu uygulamayı düşünüyorum ancak bir kaç sorum olacak size. Öncelikle bu işlemi sadece yara izinin üzerine mi uygulamalıyım yoksa yara izleri arasındaki bölgeye de uygulamalı mıyım? Bir de bu kimyasal peeling ürünlerini nerede bulabilirim?

  YanıtlaSil
 17. Merhabalar..
  Biraz daha yoğun derisimli bir asit alsak mesela %30luk tca. Daha sonra onu saf suyla seyrelterek kullansak,cildin verdiği tepkiye göre derişimi ayarlasak olur mu? Ya da bunu saf alkolle seyreltsek?

  YanıtlaSil
 18. Merhabalar..
  Biraz daha yoğun bi asit çözeltisi alsak onun çözünme durumuna gore saf su veya saf alkolle seyrelterek kullansak,cildin tepkisini göre derişimi ayarlasak olur mu?

  YanıtlaSil
 19. Ben verrutol diye bir solüsyonu içinde salisilik asit varmı diye yüzüme sürdüm 1 dakika beklettikten şimdi yüzüm kahverengi bu durum bir haftaya geçer mi? Lütfen cevap yazın

  YanıtlaSil
 20. Merhaba kolumda 15cmlik bileklik dövmesi var lazerle sildirmeye baya ücret istiyolar tek çare bu heralde kremler felanda hikaye diyolar kaç ml ile başlayabilirim vitaminleri nerden alabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim

  YanıtlaSil
 21. Meraba 14 yaşında kızm var ve koltuk altında kararma var tca kullanabilirmiyim

  YanıtlaSil
 22. Tekrar meraba ben daha önce yüzümü bir kremle soymuştum fakat çok derin lekeler olduğu için geçmedi asit oranını kaç olarak kullanmalıyım.teşekkürler

  YanıtlaSil
 23. sivilceli cilde kimyasal peeling uygulaması yapılabilir mi?

  YanıtlaSil
 24. Merhaba, yazınız çok bilgilendirici gerçekten, teşekkürler. Ben buğday tenliyim, lekelerim çok derin değil, ama sürekli sivilce, siyah nokta sıkmaktan dolayı alacalı gözüküyor, tca %20 kullansam işe yarar mı, ve kabuklaşma, soyulma kaç günde biter, okul vs var sonuçta, o halde gidemem, bi de etkisini hemen gösteriyor mu, lekelerimden kurtulmam içün ne kadar zaman lazım, ben dermataloğa gittiğimde, bana 3 ay süreceğini ve kışı beklemem gerektiğini söylemişti, ama gördüğüm kadarıyla iyi bi korumayla yazında yapılabiliyormuş, beni aydınlatırsanız çok minnettar olurum

  YanıtlaSil
 25. Size telefonla ulaşıp bilgi almam mümkün mü

  YanıtlaSil
 26. Kremleri nasl kullanmalyiz soyulma bittiktn snra mi soyulana kadar mi kullanmalyiz

  YanıtlaSil
 27. Merhaba dün tca %50 ile ilk uygulamamı denedim 1 dakka beklettim bazı bölgeleri sanırım taşırdım ve kızarıklık var bu geçicimidir

  YanıtlaSil
 28. Merhaba çatlaklar için yüzde kaç oranında uygulamalı

  YanıtlaSil
 29. Benim faça izlerim var bazı yerler çok ince dikkatli baknca belli oluyo. Tca 30 sipariş verdim. İnce faça izlerime nasıl kullanıcam ?

  YanıtlaSil
 30. Merhaba kolumu gecen eylül sac tarzi keskin birseyle derin kestim. 10 dikis atildi. Kesilen yerdeki kirmiziliklar artik beyazlamaya basladi sizce tca kullanabilirmiyim. Birazda soru isaretleri var kafamda bana yardim edebilirmisinz tesekurler.

  YanıtlaSil
 31. Merhaba bende gozeneklere care arıyorum. Sanırım salisilik asit daha iyi geliyormuş. Bunun için nasıl bir karışım yapmalıyım. Glikolik asit de kullanmak istiyorum ki ikisinin de güzel etkilerini aynı anda gorebileyim tavsiyeniz ne olur acaba şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
 32. Bn kolumdaki jilt izi icin yuzde 25btca kullandim. 10 gun oldu hic soyulma olmadi sadece büzülme ve kahverengi leke kaldi. Iz gecici mi yoksa kolum bu sekldr kldimi . sadece bepanthol plus kullaniyorum sadece yeterli olur mu.

  YanıtlaSil
 33. Bacaklarımda çok derin batık izleri var ve geçmiyo beyaz tenliyim çok kötü durumdalar yani acaba bu kewin çözümmüdür yani kullanırsam kalmaz dimi ??

  YanıtlaSil
 34. Bacaklarımda çok derin batık izleri var ve geçmiyo beyaz tenliyim çok kötü durumdalar yani acaba bu kewin çözümmüdür yani kullanırsam kalmaz dimi ??

  YanıtlaSil
 35. Merhabalar. Benim kolumda 5-6 yıl önce oluşmuş iki jilet izi var. Tca kullanmak istiyorum. İz fazla belli değil. Sizce izi geçirme ihtimali nedir? Bir de başka bi iz oluşur mu?

  YanıtlaSil
 36. Merhaba kolumdaki izler henuz 1 aylik ama derin cam yaraları. Tca 40 istedim .geldiğinde kullanablirimyim yoksa 6 ay yaranin tam iyilesmesini mi beklemeliyim ?

  YanıtlaSil
 37. Merhaba .kolumda cam izleri var derin ve tca 40 istedim. Yaralar yeni mi kullanamama engel var mi ? Nezamn kullanablrm?

  YanıtlaSil
 38. Bu mevsimde yapsam oLurmu benim cilt lekelerim var

  YanıtlaSil
 39. Mrb ben kaşlarimdaki dövmeyi silmek icin kullansam işe yararmi?eczanelerde varmi?

  YanıtlaSil
 40. Mrb kalcamda yatak yarası var onun icin tca 50 siparis verdim kullanmayi dusunuorum gelince . Daha dediginiz gbi 1 dakika bekleticem ulasinca baska yan etkileri olurmu .

  YanıtlaSil
 41. merhaba ben aknetrent kullaniyorum..Hap bittikten ne kadar sure sonra glikolik asiti kullanavilirim.

  YanıtlaSil
 42. ben 3 sene önce zoratenin(ilaç) tedavisi gördüm.cildimde tca veya diğer asit türlerini kulansam sorun olur mu.Cilt eşitsizliklerim ve sivilce lekelerim var :-)

  YanıtlaSil
 43. tca 25 kullandım 3 gün oldu herhengi birsey yok yüzümde bilgi verirseniz sevinirim

  YanıtlaSil
 44. İzler ne kadar zaman icinde gecer

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. izin derinliğine göre değişir. ama 4 ayla 12 ay arasında sürebilir

   Sil
 45. Selamlar...catlaklara tca kullanırken sadece çatlak çizgilerine mi yoksa bolgeye komple mi uygulamak gerekir?

  YanıtlaSil
 46. Slmlar...çatlaklara tca kullanırken sadece çatlak çizgilerine mi yoksa bolgeye komple mi uygulamak gerekir

  YanıtlaSil
 47. ben jilet izleri için tcayı %30 kullandım ama ne soyulma nede kızarıklık olmadı neden acaba

  YanıtlaSil
 48. Ben kolumdaki faca izlerini icin tca %40 i kullanmak istiyrm yanma oluyor mu bugday tenliyim faca izlerim cok fazla sol kolumda komple ve uygulamayi nasil yapmami onerirsiniz bana yardimci olun lutfen

  YanıtlaSil
 49. merhaba harika anlatmissiniz hersey ozenle tebrik ederim size sorum su 3 kez tca yaptirdim yuzume cok ara ile gozenekler icin en iyi asit ve orani hangisidir? tskrler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. en iyi asit oranı cildinize uygun olan asit oranıdır. bunu %20asitten başlayarak deneyerek sizbulacaksınız.

   Sil
 50. Benim bacağımda yanık izi varda %25 tca aldım,ama sürdükten sonra herhangi bir krem karısımi gerekirmi yoksa sadece tca mi kullanicam

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok bekletmeyin asiti. krem olarak madecassol e vitamini çinko oksit karışımı kullanabilirsiniz.

   Sil
 51. Mrb kolumda bicak izleri var %30luk tca asiti siparis verdim gecirirmi acaba ve nasil kullanmaliyim %30luk tca asiti el ile yapilmis dovme izinide gecirirmi. Tsk

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. zamana yayarsanız geçirir. ama dövme için tca %30 biraz zor çıkarır.

   Sil
 52. mrb yardımcı olursanız sevinirim
  benim sol kolumda f şeklinde jilet izi var ama fazla derin degil sag kolumda ise yanık izi var tca kulanırsam bu izler gecermi ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok derin soymamak zamana yaymak kaydıyla kullanırsanız sonuç alırsınız.

   Sil
 53. evde kendim kimyasal peeling ve c vitamini uyguluyorum. bu islemlerden sonra hyaluronic asitli serum suruyorum ce en son nemlendiriyorum. Cenemde kistli sivilce olustu sebebi bu uygulamalar olabilir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çoksık veya yoğun oranda kullanmıyorsanız bunlardan olmaz. ama çok sık veya yüksek oranlı kullanımlar sivilce yapabilir.

   Sil
 54. Merhaba benim kaz ayaklarım var ve kaz ayaklarının olduğu yerde ve yanaklarımda güneş lekelerim var. Nasıl bir tonik hazırlamalıyım. Yada TCA mı yapmalıyım. Bir de genital bölge rengi açmak için bir öneriniz var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yani glikolik asiitlaktik asiit b3 vitamini falan bunlarla iyi tonikler hazırlanabilir, kırışıklıklara iyi gelir. tca da etkilidir ancak dikkat ister. genital bölgelerin rengini açmak için salisilik asit kulanan arkadaşlar vardı ama durum nedir tam bilmiyorum.

   Sil
 55. Merhaba cildim çabuk iyileşirse %50 tca ile dövme silmek için 2.seansı yapsam ne gıbı sorun olur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. cildinizde iz kalabilir. aslında kesin kalır diye bir şey yok ama riskli. 20 günden önce kullanmayın.

   Sil
 56. merhaba bende tca uygulaması yapmak istiyorum yüzümde leke skar sivilce izleri ve strese bağlı sivilcelenme var ayrıca yağlı bir cilde sahibim uygulama yapabilir miyim ve kaç oranlı tca ile başlamam uygun olur

  YanıtlaSil
 57. Merhaba İyi günler. Ben daha once % 20 lik tca kullandim cok az yok denecek kadar az soyulma oldu. Simdi % 50 kullandim 10 saniyeyi gecmedi yikadim bembeyaz oldu. Sonra kahverengiye döndü işin dogrusu korkuyorum çünkü yuzumde bolge bölge izler var ameliyat izi sivilce izi alnımın tam ortasinda 3 yildir gitmek bilmeyen bi güneş lekesi vardi. Simdi yanaklarimdaki soyulmalar olacak bunu hissediyorum ama sakaklarimdaki ve anlimdaki beni korkutuyor. Vazelin kullandim cok kuruyup catlamasin diye vazelinden sonra yer yer su damlaciklari olustu acaba yanlışmı yapiyorum yoksa boşuna mi tedirgin oldum bilemiyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. vazelin değil. madecassol krem,e vitamini çinko oksit kullanın

   Sil
 58. Yüzüme % 50 tca uyguladım. 4 gun sonra kabuklar atti. Simdi pembe renk oluştu. Bu normal mi kac gunde normale döne.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. pembe renkler normal 1 haftaya kadar geçer de %50 tca yüze sürülmez

   Sil
 59. Merhaba...
  Ben 8.5 ay "izotretinoin" tedavisi gördüm ve tadavi 1 ağustos tarihinde sona erdi.
  Dün yani 6 kasım tarihinde yüzüme %30 tca uyguladım. Bu süre çokmu yetersiz. Asiti yüzümde 2 dakika civarı beklettim. Daha doğrusu sürdüğüm bölge bembeyaz olana kadar beklettim. Biraz alt dudağıma bile sıçradı asit ve nir kısmı beyazladı. Bu uygulamada acemi olduğum için mevcut durumum normalmi yoksa derin soyma etkisimi yaşıyorum bilemiyorum. Özellikle alnım ve göz altlarım yanmış gibi morarmaya dönük bir kararma evresinde. Bu durum normalmi yoksa bir uzmana görünmelimiyim? Kremlerimi düzenli olarak kullanıyorım. Evden çıkmıyorum. Acaba iz kalırmı? Kalıcı bir kararma olurmu. Ne yapmalıyım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. soyulacaktır, iz kolay kolay kalmaz. ama sen tedaviden hemen sonra uygulamamalıydın. izotretinoin ve roaccutane gibi teaviler cildi çok kurutur. bunun için en az 6 ay beklemeliydin, ayrıca beyazlayana kadar beklemek niye çok daha az bekletin deneme uygulaması yapın her cildin hassasiyeti çok farklı.

   Sil
 60. merhaba ben ilk uygulamamı 1 ay önce yaptım.1 dak beklettim çok az soyuldu şimdi 3 dak beklettim biraz beyazlaşsın diye şimdi kırmızı oldu yüzüm leke kalır mı acaba ?? Çok mu beklettim:(( ne yapmalaıyım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. özlem neden 1 dakikadan 3 dakikaya çıkıyorsun. yani iki dakika bekletsen sorun olmayacak. neyse dikkatli bakarsan sıkıntı çıkmaz cildini iyikoru

   Sil
 61. Erkeklerde sakal bölgesine uygulamanın zararı var mıdır?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. mesut bey bir sıkıntı çıkarmaz. kıl köklerine kadar asit etki etmez. tabi yüksek oranda asiti fazla bekletmeyin. yani asit oranı ve bekleme süresi artarsa derin soyma yapar.

   Sil
 62. Merhaba beyaz tenliyim göz altında ve burnumda güneş lekesi ve çiller var bunun için glikolik asit mi tca mi kullanmalıyım ilk kez uygulayacağım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. düşük oranlı tca ile başlanabilir örneğin %15 falan.

   Sil
 63. Glikolik asit in lekeler için etkisi olmaz mı %25 mesela

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. cilde göre değişir etkisi olmaz diyemeyiz.

   Sil
 64. Merhaba yüzüme 20 bacaklarımdaki lekelere 30 TCA kullanacagım. Küçük bir alanda denemem önerildi ve defter yaprağı kalınlığında soyulma olup olmadığına bakacakmışım. 1 cm çapında bir bölgeye % 20 /1 dakika başka bölgeye % 30 /30 saniye uyguladım. Bir defa kulak pamuğu ile. Bugün 20 uygulagığum taraf pul pul 30 uyguladığım bölgede daha belirgin kalın soyulma var. Lekelerim hayli eski geniş bir alanda koyu renkli ama sivilce kaynaklı değil çukur yok. Bu durumda yine de yüzümd 30 ağır gelir mi endişem var. Ya % 20 yi 1.5 dakika ya da % 30 u 30 sn- 1 dk bekleteceğim. Öneriniz nedir? Bacaklarıma % 30 1.5 dakika yaptım beyazlaşma kararma oldu. Ama çok kaşınıyor yüzüm de böyle kaşınır mı? Buna öneriniz var mı. Madecassol çinko oksit ve e vit karışımına b5 de ekleyeyim mi ve bu krem deneme uyguladıgım yerlerde sivilce yaptı. Sebebini anlamadım. Önerileri nizi beklerim .tesekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eğer birkağıt kalınlığında soyulduysa ve cildinizde kızarıklık vb. yoksa 30 luk asit ağır gelmez. kremi çok sürmeyin sivilce yapabilir.

   Sil
 65. meraba benim kolumda jilet izi var 50 lik tca kullaniyorum ama iyilesme bittikten sonra tekrar tca uyguluyorum bi sıkıntı olur mu bide haziranda mulakatim var o tarihe kadar gecer mi acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sık aralıklarla uygulamayın. dinlenmesine izi verin sabırlı olun. jilet izi çatlak gibi durumlarda iyileşme uzun sürecektir.

   Sil
 66. Selam hamilelik sonrası oluşan bacak çatlakları için hangi oranda tca kullanmalıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kişiye göre değişir ama %30 ile başlayabilirsiniz.

   Sil
 67. Mrb bnm cildimde biraz derin akne izleri var bni çok rahatsz ediyor 1 yıl önce aknelyse krem kullandım deri soyuldu biraz nebze olsun düzeldi ama bir yıldır kullanmıyorum arastırdım bnmki gibi akne izleri için %25 öneriliyor ne yapmam gerekiyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tca kullanabilirsiniz acnelyse tertin gibi kremlere göre daha kalın soyma yapar ve ayda bir uygulanır

   Sil
 68. Slm tca uygulaması yaptım ne zaman soyunmaya 3 gün oldu herhangi bir soyumma yok kızarma var sadece ürünü diyo kimyadan aldım bakım kremi olarak madecasol bide contratubex kullanıyorum yeterlimi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yeterli aslında ama soyulma olması lazım kaç dakika beklettiğiniz kaçlık asit kullandığınız önemli

   Sil
 69. Merhabalar kolunda küçüklüğümden kalan epey büyük bir soba yanığı izim var.bunun için yüzde kaclik almam gerekiyor ayrıca daha sonraki bakım nasıl uygulanır ve bepantol merhem kullanmak yeterli olur mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. genelde %25 ile başlangıç yapmak iyidir.

   Sil
 70. Merhaba benim diz ve dirseklerim kendimi bildim bileli hep koyu renkteler cildiye ye gittiğimde bana acnelyse adlı krem verdi aylarca kullandım hiç bir etki etmedi internetten sipariş ettiğim leke kremlerinide kullandım olmadı yazınızı okuduğumda %50 lik asit kullanmaliyim diye düşündüm sizce kaçlık kullanmalıyım şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
 71. Merhaba vucudumda kullandigim %40 lik bir tca asitini yukarida dediğiniz gibi gulsuyu vs ile seyreltip haftada veya ayda bir yüzümde yenilenmesi ve aydinlanmasi amaçli kullanabilirmiyim? Bir zararı olurmu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tca asit seyreltilmez. bunun için glikolik asit vb. kullanın. tca saf sürülüyor

   Sil
 72. Mikro peeling uygulamasında, yüzün tonikten sonra yıkanması gerekir mi?
  Bu arada çok faydalı bir yazı olmuş. Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yıkamak iyidir ama asit oranı önemli derişim çok seyrekse yani %6-8 civarı AHA ise yıkamanıza gerek yok

   Sil
 73. Merhaba. Cildimde aşırı yağlanma var. Herangi bi sivilce yada leke sorunum yok ama yağlanma icin bi tonik hazırlamak istiyorum. Yağlanmaya sanırım salisilik asit iyi geliyor. Nasil bisey hazirlayabilirim acaba ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yağlanma için salisilik asit, b3 vitamini, kükürt türei olan msm gibi maddeler kullanabilirsiniz.

   Sil
 74. İyi günler. Yüzümde illaki bir tane sivilce oluyor, ne yapmalıyım

  YanıtlaSil
 75. merhaba ben tca kullandım ama soyulma olduktan sonra çok krem sürdüm soyulurkende sürdüm bunun cildi yenileme oranını düşürüyormu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kremi az sürün, cildin erken soyulmasını sağlıyor. Bir de fazla sürerseniz sivilce çıkartır.

   Sil
 76. Tca uyguladıktan sonra bb krem fondöten felan sürebilir miyiz sonuçta sosyal hayat var

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tabi kullanılabilir. altına madecassol, hametan, fito, vb sürün üstüne fondoten sürebilirsiniz. Ama imkanınız varsa sürmemeniz daha iyi, yani bir 4-5 gün cildi yormamak faydalı.

   Sil
 77. Merhaba yüzümde sivilceden kalan çukurlar var kipyasal peeling yaptırsam nekadar zamanda geçer ? İzler fazla derin değil orta derecede

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. şu kadar zamanda denemez. kaçlık asit uyguulanacak cildin ne tepkime verecek bilmek imkansız. bu uygulamalar her ciltte farklı tepki verir, kimisinde 3 seansta çukur gider kimisinde 10 seansta. ama asitin oranı önemli ve soyulma kalınlığı, ne kadar derin soyulma o kadar erken sonuç demek. ama soyulma derinliği arttıkça iz kalma riski de artıyor tabi.

   Sil
 78. Merhaba bende cildime 25 glikolik asit sürdüm doa kimya dan aldım bugün 3.günüm ve hiçbi deisiklik yok bir birbuçuk dakika beklettim önce hafif yanma hissettim hemen geçti renk deisikligide yok daha fazlami bekletmeliydim tekrar yapsam bi sorun olurmu cvp verirseniz sevinirim lutfen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ufak alanlarda beş kuruş kadar alanda asiti deneyin. maksimum 4 dakikaya kadar çıkın onun etkisine göre yüzünüzün tamamına sürün. asitin her cilde reaksiyonu farklıdır.

   Sil
 79. Kolumun dirsek bölümünde 10 cm ye yakın ameliyat izi var .Nasıl yok edebilirim .tavsiyeniz nedir.

  YanıtlaSil
 80. Benim kolumun dirsek bölümünde 5 yaşından kalma 10cm ye yakın ameliyat izi var tca 30 umu kullanmaliyim.geçirir mi acaba .Şuan 22 yaşındayım .Ne tavsiye edersiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tca asit kulanılabilir. ama ince uygulama yapmalısınız. izden daha ince sürün asiti, gerekirse bir iğnenin ucuna pamuk dolayıp öyle sürün. çünkü asit yayılır deride. iyi uygulama yaparsanız cilt kendisini yeniler. asitle 6 ya da 8 ayda iz geçer.

   Sil
 81. Merhaba elmacik kemigi uzerinde rahatsız edici lekeler var. Cildiye Acnelyse bir karışım kullanırdı önceleri iyi geldi iki ay kullandım bıraktıktan sonra dahada artti. Tca kullanmak istiyorum. Agustosta düğünüm var çok iyi korudugum surece bu ayda yapabilirmiyim. Cvp verirseniz sevinirim. Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kullanılabilir. iyui korunursa yazın yapılabilir.

   Sil
 82. Merhaba,
  Koltukalti ve bacak arasındaki surtunmeden olusan kararmalarda tca kullanılabilir mi? Malum epey ince deri ve kapali bölgeler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kullanılabilir. 25 lik asiti ufak bir alanda deneyin. böylece kaç dakika bekleteceğinize karar verirsiniz. sonrasında bölgeyi soyarsınız. Ha unutmadan asitten sonra bölgenin iyi korunması lazım. dar kıyafetler giymeyin sürtünmeyle soyulma olmasın

   Sil
 83. Merhaba, asitlerle ilgili sorum olucaktı. %2 salisilik asit içerikli temizleyici, üzerine glikonik asit içerikli losyon kullanıyorum. Bu şekilde kullanmam doğru mudur?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sivilce sorunu varsa olur. cildinizde yanma yapıyorlar mı

   Sil
 84. Merhaba. Benim bacağımda yoğun şekile batık izleri var bununiçin %40 la başlamayı düşünüyoeum. Kullanımı nasıl kesin sonuç alır mıyım ne kadar da gider. Bir de kardeşimin kolunda derin jilet izi var o da yüzde 50 likle başlamayı düşünüyo. Polisliğe hazırlanıyo jilet izinde kesin fayda eder mi yoksa lazerle sildirmesi daha mı iyi sonuç verir ve nasıl uygulanmalı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. şimdi lazerle asitin mantığı aynı, ikiside bölgeyi yakıp yeni deri oluşturmayı amaçlar. batık izlerinde de durum aynıdır. ama batıklarda sorun izin yani yaranın taze olup olmaması, batık bölgesinde yara varsa kullanılmaz.

   jilet izinde çok ince izin tam ortasına bir iğneye sarılmış pamukla sürüp 3-4 daikka bekletilip yıkanır. sonrasında bakımı iyi yapılır. cilt soyulunca bir ay sonra tekrarlanır.

   Sil